Rancangan Pengajaran 1
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh : 14 hb Febuari 2011
Masa : 8.40-9.40 pagi
Kelas : 4 Bestari
Bilangan Pelajar : 25 orang
Tema : Keluarga Berwawasan
Tajuk : Pendidikan Untuk Masa Depan
Fokus Utama :1.2 (ii) Aras 1
-Mengemukakan soalan dengan kata tanya dan tanpa kata tanya untuk
mendapatkan maklumat
Fokus Sampingan :3.2 (i) Aras 1
-mengembangkan idea tentang sesuatu pekara dengan memberikan sesuatu . alasan yang sesuai.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat:
i. Menyebut soalan yang menggunakan kata tanya.
ii. Menyampaikan idea tentang sesuatu pekara dengan bahasa yang bertatasusila.
iii. Membina lima soalan tanpa kata tanya dan lima soalan dengan kata tanya.
iv. Menghormati dan berterima kasih kepada ibu bapa.
Kemahiran Berbahasa: Membaca,mendengar,bertutur dan menulis
Sistem Bahasa : Kata Nama Am dan Kata Nama Khas
Kosa Kata : insuran,peratus,ansuran
Pengisian Kurikulum :i.ilmu
-Ekonomi dan Matematik
ii.nilai
-bersyukur,hormat-menghormati,bekerjasama
iii.kemahiran bernilai tambah
-kemahiran berfikir,kecerdasan pelbagai
Pengetahuan sedia ada:Murid sedia tahu apa barang yang perlu disiapkan sebelum ke sekolah.
Bahan bantuan mengajar: Buku teks,lembaran kerja,kad imbasan.
Langkah/ Masa | Isi Pelajaran | Aktiviti Pembelajaran | Catatan | |
Guru | Murid | |||
Set Induksi (5minit) | Menamakan alatan yang perlu murid bawa untuk datang ke sekolah.contoh buku,pemadam,pensel dan sebagainya. | -Guru bersoaljawab dengan murid tentang apakah keperluan-keperluan lain yang perlu mereka bawa selain yang disebut oleh guru tadi. -guru mengaitkan jawapan dengan tajuk pelajaran hari ini. | -murid akan menjawab soalan guru dan menyebut seperti duit saku,bekalan,pensel warna dan sebagainya | -penyoalan seluruh kelas. -mencungkil idea |
Langkah 1 | -Membaca petikan daripada buku teks yang bertajuk’Pendidikan Untuk Masa Depan’ | -Guru meminta murid membaca petikan dalam buku teks. - Guru memilih beberapa orang murid membaca petikan tersebut. -Guru bersoal jawab dengan murid tentang cerita dalam petikan tersebut. -Guru menerangkan tentang ayat tanya tanpa kata tanya. -Guru mengarahkan murid mencari ayat tanya tanpa kata tanya dalam petikan yang baru di baca. -Guru menyebut’bagus’ Sambil melekatkan kad yang mengandungi ayat tanya tanpa kata tanya dan arahkan murid menyebutnya sekali lagi. | -Murid membaca secara senyap. -Mereka membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul. -Murid memjawab soalan yang diajukan oleh guru. -Murid mendengar dengan teliti. -Murid mencari dan menyebut ayat tanya tanpa kata tanya. -Murid membaca secara kelas | Buku teks Penyoalan. Mengcunkil idea Kad manila |
Langkah 2 (15 minit) | Aktiviti dalam kumpulan | -Guru membahgikan murid kepada beberapa kumpulan. -Setiap kumpulan diarahkan membina lima soalan berdasarkan teks dengan mengguankan ayat tanya tanpa kata kata tanya | -Murid bergerak mengikut kumpulan -Dalam kumpulan murid melakukan aktiviti membina soalan | Nilai murni:bersun gguh-sungguh |
Langkah3 (15minit) | Bentangkan hasil kerja | -Guru mengarahkan ketua kumpulan membentangkan hasil kerja. -Memberi ulasan dan peneguhan pada setiap pembentangan | -ketua kumpulan membentangkan hasil kerja | -nilai murni: bekerjasama |
Langkah 4 (15 minit) | -Menyudahkan latihan lembaran kerja | -Guru mengarahkan murid menyiapkan latihan dalam lembaran kerja. -Menyiapkan latihan yakni menyiapkan latihan mengira keuntungan pada buku latihan berpandukan petikan | -Murid melengkapkan boring pengurusan grafik pada lembaran kerja. -Menyudahkan latihan yang diarahkan | Lembaran kerja Nilai murni: Bersungguh-sungguh |
Penutup (5minit) | Rumusan | -Guru menyoal sekali tentang persediaan murid sebelum hadir ke sekolah. -Secara kelas menyoal kembali tentang ayat tanya tanpa kata tanya | -Murid menjawab soalan guru secara kelas |
3 ulasan:
Rancangan yang bagus utk murid. Terima kasih.
bgs gk cgi bagi bnd ni
RPH yg baik. Saya ambil buat rujukan.
Terima kasih
Catat Ulasan